23 Gru

Jak zabezpieczyć miejsce pracy?

Do różnych wypadków najczęściej dochodzi w miejscach pracy, bo to tam ludzie najczęściej muszą zajmować się często trudnymi i skomplikowanymi zadaniami. Jeśli przy ich wykonywaniu korzystają z nietypowych urządzeń, maszyn czy chemikaliów, są szczególnie narażeni na nieprzyjemne sytuacje, dlatego ich pracodawca musi swoją ekipę przed tym wszystkim uchronić. Pomagają mu w tym urządzenia gaśnicze oraz inne, specjalne zabezpieczenia i przedmioty, jakie znaleźć się powinny w siedzibie każdej firmy. Które z nich są zatem najważniejsze i jakie pełnią one funkcje?

W co należy wyposażyć swoją firmę?

Na pewno żaden pracodawca nie powinien zakładać, że akurat w siedzibie jego firmy nigdy nie dojdzie do wypadku. Chociażby nawet wysłał swoich pracowników na wszelkiego rodzaju szkolenia z udzielania pierwszej pomocy czy kursy przeciwpożarowe, nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć i zaplanować, bo wypadki chodzą przecież po ludziach. Lepiej zatem dmuchać na zimne i od razu tak przygotować miejsce pracy, by było ono gotowe na każdą sytuację. A najczęściej w takich placówkach dochodzi do pożarów, bo nietrudno pracownikom zapomnieć o wyłączeniu pewnych sprzętów, które potem szybko się nagrzewają, aż w końcu same doprowadzają do ogromnego ognia.

Aby go ugasić, trzeba mieć pod ręką urządzenia gaśnicze, więc to one powinny znajdować się na wysokości wzroku każdego pracownika. Obok nich powinny się też pojawić pełne instrukcje przeciwpożarowe, bo nawet ta osoba, która przejdzie przez szkolenie przeciwpożarowe, w trudnej sytuacji może zapomnieć o tym, jak w ogóle korzysta się z gaśnicy. Wyposażając firmę w te urządzenia, warto też od razu zakupić większą ilość apteczek pierwszej pomocy wraz z instrukcjami udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie te rzeczy należy równomiernie rozłożyć po całej siedzibie firmy i następnie powiedzieć pracownikom, gdzie znajdują się poszczególne apteczki, a gdzie urządzenia gaśnicze. Jeśli każdy będzie znać ich dokładne położenie, w razie awarii szybko z nich skorzysta.