Łączenie komputerów

Dwa komputery

Dwa komputery najwygodniej i najtaniej jest połączyć jednym przewodem sieciowym, bez wykorzystywania jakiegokolwiek dodatkowego sprzętu sieciowego. Prawidłowo zainswalowane karty sieciowe wystarczy tylko połączyć za pomocą skrosowanego przewodu sieciowego (przwewodu z przeplotem), odpowiednio skonfigurować protokoły TCP/IP w komputerach i sieć gotowa.

Jeśli dysponujemy odrobiną chęci i sprzętem, przewód skrosowany możemy wykonać sami, zaciskając odpowiednie pojedyncze przewody zgodnie z poniższym opisem.

Przewód skrosowany możemy również bez problemu kupić w sklepie z elektroniką, szukając takiego z napisem "cross-over" bądź prosząc sprzedawcę o pomoc. Gdy nie mamy pewności jaki to przewód, najlepiej sprawdzić połączenie pinów.

Ciekawostką jest to, że w przewodzie skrosowanym wg normy nie wystarczy tylko odpowiednio połączyć piny wysyłające i odbierające dane (1, 2, 3, 6), ale także te nie biorące udziału w transmisji (4, 5, 7, 8).

Numery pinów i kolory przewodów w obu wtyczkach:

Wtyczka 1:
1. biało-zielony
2. zielony
3. biało-pomarańczowy
4. biało-brązowy
5. brązowy
6. pomarańczowy
7. niebieski
8. biało-niebieski

Wtyczka 2:
1. biało-pomarańczowy
2. pomarańczowy
3. biało-zielony
4. niebieski
5. biało-niebieski
6. zielony
7. biało-brązowy
8. brązowy

Trzy lub więcej komputerów

Aby połączyć trzy lub więcej komputerów w sieć lokalną należy oprócz kabla użyć dodatkowych urządzeń są to: koncentrator (HUB) lub przełącznik (Switch) można je stosować dowolnie.

Koncentrator czy przełącznik ?

Koncentrator tak jak przełącznik posiada od kilku do kilkunastu portów, jednak zasadnicza różnica polega na tym że, koncentrator tylko wzmacnia i rozsyła sygnał do wszystkich stacji (nie tylko do odbiorcy) przez co powoduje zbędny ruch w sieci. Przełącznik natomiast wzmacnia, analizuje oraz co najważniejsze uczy się do którego portu podłączone są stacje i kieruje pakiety tylko do odpowiednich portów, przez co ogranicza ruch w sieci.

Do łączenia komputerów za pośrednictwem koncentratora lub przełącznika stosuje się tzw. kabel prosty, czyli w obu wtyczkach kabelki są podłączone jednakowo. Dokładną jego budowę przedstawiam poniżej.

Wtyczka 1:
1. biało-zielony
2. zielony
3. biało-pomarańczowy
4. niebieski
5. biało-niebieski
6. pomarańczowy
7. biało-brązowy
8. brązowy

Wtyczka 2:
1. biało-zielony
2. zielony
3. biało-pomarańczowy
4. niebieski
5. biało-niebieski
6. pomarańczowy
7. biało-brązowy
8. brązowy

Po poprawnym zrobieniu kabli jedną końcówkę wkładamy do koncentratora lub przełącznika a drugą do karty sieciowej w komputerze, następnie konfigurujemy protokoły według opisu w dziale konfiguracja, udostępniamy foldery i sieć powinna już działać.

Gdy zabraknie nam wolnych portów w koncentratorze lub przełączniku należy dokupić koncentrator lub przełącznik z większą ilością portów lub połączyć kilka.

 

Więcej informacji dotyczących tworzenia sieci znajdziesz w poniższej książce. Dzięki temu kompendium będziemy wiedzieli jak zbudować sieć i jak ona działa. Polecam.

Chcesz wiedzieć więcej?
Przejrzyj książki