Koncentrator

Koncentrator jest jednym z urządzeń najczęściej spotykanych w sieciach. Do niego właśnie podłączane są wszystkie kable połączeniowe od komputerów. Działa on jako urządzenie wzmacniające i rozsyłające sygnały z komputerów. Nie bada otrzymanej informacji, tylko przekazuje ją dalej. Sygnał wysłany przez komputer dociera do koncentratora, który przesyła go dalej do wszystkich podłączonych komputerów. To właśnie jest główną wadą koncentratorów, ponieważ aby informacja została dostarczona odbiorcy jest ona rozsyłana wszystkim stacjom, powodując zbędny ruch.

 

Wyróżnia się dwa rodzaje koncentratorów:

aktywny - łączy kable oraz regeneruje sygnał, przez co zwiększa zasięg sieci

pasywny - tylko łączy kable

Łączenie koncentratorów

Gdy powiększamy sieć i nie wystarcza nam jeden koncentrator należy dokupić nowy i połączyć go z tym co mieliśmy wcześniej. Poniżej opisuję jak to zrobić.

Koncentratory łączymy za pomocą kabla prostego. Jeden koniec kabla wkładasz do zwykłego wyjścia (tam gdzie wtyczki od komputerów) pierwszego koncentratora a drugi do gniazda uplink w drugim koncentratorze. Bywa jednak i tak że koncentrator nie posiada gniazda uplink, wtedy koncentratory należy połączyć kablem skrosowanym, który podłaczmy do zwykłych portów

Łączenie dwóch koncentratorów: Zdjęcie

Łączenie trzech lub więcej koncentratorów: Zdjęcie